Levente Kuzma
organist
April 7, 2024
XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

Czwarty koncert XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godzinie 19.00 w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wystąpią: Angelika Rzewuska (Warszawa) – sopran oraz Levente Kuzma (Węgry) – organy. Partnerami wydarzenia są: Województwo Lubelskie, Powiat Łukowski oraz Fundacja Wydźwięk Kultury. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Angelika Rzewuska uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. W 2020r. ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Wokalno–Aktorskim, kierunek – śpiew solowy, w klasie dr. hab. Anny Fabrello. Podczas studiów otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku przyznawane dla najlepszych studentów. W 2022r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalizacja – muzyka dawna, w klasie śpiewu solowego prof. Jadwigi Rappé oraz prof. dr Anny Mikołajczyk-Niewiedział. W styczniu 2023r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek – administracja. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła u takich śpiewaków jak: prof. Piotra Łykowskiego, Sofiji Cinguli czy Mariusza Kwietnia. Uczestniczyła także w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Adiego Bara. Brała udział w spektaklach operowych realizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, m.in. kreowała rolę w operze „Dydona i Eneasz”, H. Purcell‘a oraz wystąpiła jako Hiacynt w operze „Apollo i Hiacynt” W. A. Mozarta. W 2022 r. brała udział w wystawianej w UMFC w Warszawie Brockes-Passion HWV 48 Georga Friedricha Haendla, wykonując partię Gläubige Seele pod dyrekcją prof. dr hab. Krzysztofa Kusiel-Moroza. W tym samym roku wykonywała z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej „Mszę Dziecięcą” Johna Ruttera. Angelika Rzewuska koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Słowacji, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech.

Levente Kuzma urodził się w Gothenburgu w Szwecji. Pierwsze lekcje gry na pianinie rozpoczął w młodym wieku dzięki swojemu ojcu, który także był organistą. Uzyskał licencjat z edukacji muzycznej oraz wykonawstwa i pedagogiki organowej na Uniwersytecie w Szeged na Węgrzech. Artysta posiada certyfikat z metod i sztuki Zoltána Kodály. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez J. van Oortmerssen’a and J. Verden’a podczas The Göteborg International Organ Academy (GIOA). Zdobył nagrody podczas licznych konkursów organowych m.in: Organi Storici del Basso Friuli w Muzzana del Turgnano 2009r., International Organ Competition w Wenecji 2010r. oraz The Alexander Goedicke International Organ Competition w Moskwie w 2011 roku. Levente zajął pierwsze miejsce na „Timorgelfest” International Organ Competition Timisoara (Rumunia) w 2009 roku. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, w USA oraz w Rosji m.in: St. Anne Church (Budapeszt/Węgry), Duomo di Serravalle, Vittorio Veneto (Włochy), St. Andrew Holborn Church (Londyn/Wielka Brytania), St. Mungo’s Cathedral (Glasgow/Szkocja), O-L-V Hemelvaartkerk (Melsele/Belgia), First Presbyterian Church (WestChester/USA) SsAM Episcopal Church (Wilmington/USA), Propsterkirche St. Peter (Recklinghausen/Niemcy) czy Great Hall of the Tchaikovsky Conservatory (Moskwa/Rosja). Obecnie Levente Kuzma pełni funkcję dyrektora artystycznego w Piarist Church w Szeged oraz dyrektora szkoły „Lieto” School of Music and Arts. Od sierpnia 2018r. jest profesorem w klasie organów na University of Szeged, a także dyrektorem artystycznym cyklu koncertów Cathedral Concert Series at the Cathedral of Our Lady w Szeged. Jego debiutancki album solowy „Masterworks”, został wydany w 2017r. przez the Waltman's Artists w Wielkiej Brytanii.

W skład Komitetu Honorowego XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Biskup Kazimierz Gurda, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Łukowski Dariusz Szustek i Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski. Organizatorzy: Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Wydarzeniu patronuje Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.

Related Link
Back to List
Back to Top